Kurs spadochronowy

Gdy już posmakowałeś lotu, zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić.

Leonardo da Vinci 

Czym jest AFF?

Celem szkolenia AFF (Accelerated Free Fall) jest nauka swobodnego spadania i bezpiecznego lądowania na czaszy szybującej (w uproszczeniu: prostokątnej). Jest to najbardziej popularny, najszybszy i najbezpieczniejszy kurs spadochronowy. Nie wymagamy żadnych wstępnych skoków (na linę czy innych) ani zaświadczeń medycznych, by rozpocząć kurs. Możesz zacząć od razu! Jedyne co Cię ogranicza, to własne bariery w głowie…

Jak zorganizowany jest kurs AFF?

Bez niespodzianek – na początek będziesz musiał przejść szkolenie teoretyczne. Piątek wieczór i sobota rano. Po szkoleniu teoretycznym przystępujesz do treningu naziemnego, który zweryfikuje i utrwali najważniejsze elementy skoku, które musisz zapamiętać. A potem… dostajesz kombinezon, kask, wysokościomierz, radio do ucha i – rzecz jasna – również spadochron. Jesteś gotowy do pierwszego skoku!

Po bezpiecznym wylądowaniu (uwierz, to naprawdę jest bezpieczne) Twój instruktor omówi z Tobą film ze swobodnego spadania. W ramach kursu spadochronowego dostaniesz pełny, profesjonalny feedback na temat tego, jak Ci poszło, a także sam materiał video do późniejszej, własnej analizy. Instruktor omówi też z Tobą aspekty pilotażu czaszy i podpowie, jak w każdym skoku ulepszać te umiejętności. Następnie podejmie decyzję, czy jesteś już gotowy na skok z 1 instruktorem, czy bezpiecznej będzie jeśli jeszcze jeden skok wykonasz z 2 instruktorami.

Ile skoków trzeba zrobić, żeby skończyć AFF?

Zależy to tylko od Ciebie. Minimum to 5 skoków, zakładając, że świetnie Ci idzie i zapamiętujesz wszystko bez problemu. Nie każdy z łatwością radzi sobie ze stresem związanym z takim przedsięwzięciem. Średnio kurs spadochronowy trwa 6-8 skoków, ale to instruktor decyduje o dopuszczeniu Cię do skoku egzaminacyjnego, który będzie wyglądał tak, jak na poniższym filmie:

Ile kosztuje kurs AFF?

I znów – zależy od Ciebie i od tego jak sobie będziesz radził podczas kursu spadochronowego. Jeśli będziesz przestrzegał zasad, stosował się do instrukcji i dasz sobie radę ze strachem – możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy!

Szkolenie teoretyczne i naziemne 400 PLN
1 skok z 2 instruktorami 750 PLN
1 skok z 1 instruktorem 550 PLN

Średnio skoczkowie uczący się metodą AFF wykonują 2 skoki z 2 instruktorami i – powiedzmy – 5 skoków z 1 instruktorem. Przykład wyliczenia kosztu wyglądałby wtedy następująco:

400 + (2 x 750) + (5 x 550) = 4650 PLN

Może być mniej, ale może być i więcej – wszystko zależy od Ciebie!

  • Swoop Camp w sezonie 2019 Wyjątkowe kursy pilotażu czaszy: dla początkujacych i dla swoopujących. Zajęcia i trening prowadzi Sebastian Dratwa.
  • Skoki nad Helem w 2019 Spektakularne widoki, lądowania na plaży i niełatwe lotnisko… Sky Camp Baltic to najpiękniejsze miejsce do skakania w Europie!

Kalendarz imprez